Jak poradzić sobie z przebarwieniami na twarzy?

Po lecie, wakacjach i słońcu zostają tylko odległe wspomnienia. Jednak dopiero teraz na skórze twarzy pojawiają się przebarwienia. Są to brązowe plamy, które stały się widoczne, gdy reszta opalenizny już dawno zniknęła. Ciemne plamy można łatwo usunąć, ale jeśli jest ich wiele, można popaść w ich obsesję. Jak sobie radzić z takimi przebarwieniami?

Wiadomo, że skóra odnawia się co 30-40 dni. Kiedy przepływ krwi zwalnia, skóra traci elastyczność i zaczyna wyglądać pomarszczona. Jest to uważane za stan przejściowy, ale w niektórych przypadkach ma to nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja twarzy i unikanie na co dzień wszelkich uszkodzeń. Nie należy używać zbyt mocnych mydeł ani detergentów, a twarz dokładnie myć wodą.

Jeśli skóra jest sucha, ma tendencję do marszczenia się od odwodnienia. Skóra ma już związaną z wiekiem skłonność do powstawania zmarszczek. Jednocześnie warunek ten dotyczy tylko kobiet, które chcą zachować młodzieńczy wygląd. Dzieje się tak, ponieważ nie ma sensu usuwanie zmarszczek, które są naturalnym procesem starzenia. Naturalne zmarszczki i przebarwienia na twarzy można łatwo usunąć specjalnie do tego przeznaczonymi środkami.

Przebarwienia na twarzy i reszcie ciała najczęściej spowodowane są zmianami hormonalnymi. Występują prawie wyłącznie u kobiet (bardzo rzadko u mężczyzn). Widoczne są czasem po 25 roku życia, ale najczęściej po 30 roku życia. Hormony, które są przyjmowane najbardziej predysponują do ich powstawania. Należą do nich pigułki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, naturalne silne zmiany hormonalne, m.in. podczas ciąży. Są też osoby, które nie przyjmują żadnych leków i nabawiły się nieestetycznych plam. Dzieje się tak, ponieważ mechanizmy wytwarzające melaninę zmieniają się wraz z wiekiem. Są jeszcze bardziej wrażliwe na fizjologiczne wahania własnych hormonów.

Zależy to przede wszystkim od głębokości przebarwienia? Łatwo to sprawdzić w gabinecie dermatologicznym za pomocą tzw. lamp Wooda. Po lśnieniu w płytkich przebarwieniach ich ogniska zlewają się kolorystycznie z otaczającą skórą. Jednak w tych głębszych – nadal są bardziej widoczne niż otaczająca je skóra. Niezwykle ważne jest wyjaśnienie pacjentowi, dlaczego w danym miejscu pojawia się przebarwienie i co w takim przypadku zrobić.

Leczenie przebarwień na twarzy może odbywać się w domu, ale tylko wtedy, gdy nie ma głębokich blizn ani oparzeń. Należy unikać używania dużych ilości produktów kosmetycznych o złożonym składzie chemicznym. Dzieje się tak dlatego, że mogą szybko wyblaknąć, a nawet doprowadzić do powstania nowych przebarwień. Płytkie przebarwienia skóry dobrze reagują na specjalne kosmetyki. Powinny zawierać składniki, które działają na różnych etapach powstawania barwnika – lumicynol, witamina C, kwas kojowy, kwas azaliowy, hydrochinon, arbutyna itp.

Głębokie przebarwienia to nie lada wyzwanie dla kosmetologów i dermatologów. Często pomagają im jedynie głębokie peelingi twarzy lub zabiegi laserowe. Powinny być wykonywane wyłącznie w zaufanych gabinetach dermatologii estetycznej. Zabiegi te wymagają dużego doświadczenia.

Przebarwienia lubią wracać, często w tych samych miejscach. Dzieje się tak często, gdy nie dbamy o odpowiednią, bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Pamiętaj o tym przed wyjściem na plażę, ale także wiosną. Słońce świeci wtedy mocno, ale nadal jest chłodno i nie czujemy żadnego potencjalnego zagrożenia. Należy więc pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów praktycznie codziennie przez cały rok. Ochrona przeciwsłoneczna nie powinna ograniczać się tylko do sezonu wyborczego. Z wiekiem coraz trudniej jest chronić skórę przed słońcem. Dzięki temu skóra traci elastyczność, a skóra staje się sucha.

W pierwszej kolejności pojawiają się przebarwienia na twarzy. Może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale nie tak często. Jest jednak bardzo widoczny na nogach i rękach (na dłoniach). Jeśli masz przebarwienia na tych częściach ciała, nie przeocz ich.

Przebarwieniom mogą towarzyszyć inne problemy. To łojotok (nieprzyjemne płatki na skórze głowy). Lepiej rozważyć ten objaw dopiero po zaobserwowaniu go w innych obszarach ciała. Jeśli zauważysz, że twoje włosy nagle stają się białe, jeśli włosy i paznokcie stają się kruche, a skóra szorstka, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Przebarwieniom może również towarzyszyć wysypka. Najczęściej towarzyszy mu swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Pytanie pozostaje otwarte. Jak długo przebarwienia pozostają na swoim miejscu? Zależy to od stopnia jej nasilenia i konstytucji pacjenta. Stymulowane jest tworzenie nowej melaniny, ale trwa to stosunkowo krótko. Nie ma co się bać, że będzie trwać wiecznie. Z czasem wszelkie przebarwienia zbledną i znikną, ale ich nieaktualny wygląd może utrzymywać się przez długi czas.

Wynika to z faktu, że skóra jest bardzo wrażliwa i ma słabszy system obronny. Dlatego ważne jest, aby trzymać się z dala od miejsc silnie nasłonecznionych (plaża, parki, wybrzeże), zwykle nosząc wysokiej jakości złożone filtry UV. W przeciwnym razie przebarwienia skóry mogą wystąpić bardzo szybko.

Aby więc uniknąć problemu przebarwień pamiętaj o:

• stosuj kosmetyki ze składnikami aktywnymi, takimi jak inhibitor melaniny czy witamina C, a także kremy z filtrami UV

• latem zawsze używaj wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza jeśli zażywasz tabletki hormonalne lub jesteś w ciąży;

• nie korzystać z solarium – promieniowanie UVA (w solarium w bardzo dużych dawkach) jest najbardziej szkodliwe w powstawaniu przebarwień;

• jeśli zażywasz jakieś leki – przed rozpoczęciem opalania przeczytaj uważnie ulotkę;

• przy dłuższym przebywaniu na słońcu nie używaj perfum – olejki eteryczne często działają fotouczulająco.

• Latem staraj się używać produktów do makijażu z SPF.

• Wiosną i jesienią staraj się w ogóle nie opalać.

• Stosuj wysokiej jakości kosmetyki – w przyszłości zaoszczędzisz wiele czasu i pieniędzy.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *