Piankowe płatki kwasu mlekowego, wcześniej znane jako balsamy do skóry, istnieją od wieków. Jest to ulubiony wybór do łagodzenia i złuszczania skóry oraz zmniejszania zaczerwienień spowodowanych drobnymi skaleczeniami lub zadrapaniami. Spienianie kwasu mlekowego powstaje w wyniku fermentacji mleka lub mleka w proszku z bakteriami Lactobacillus, które uwalniają kwas mlekowy o właściwościach antybakteryjnych. Stosowanie tego produktu zostało rozpowszechnione na całym świecie, w tym w Ameryce Łacińskiej i Europie, gdzie po raz pierwszy pochodzi z Azji.
Kwas mlekowy ma wiele właściwości i zastosowań. Jest powszechnie stosowany w płatkach piankowych, które są używane jako środki złuszczające. Jest to również forma nawilżacza i humektanta. Kwas mlekowy można również stosować w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak wysypki czy trądzik.
Zdolność kwasu mlekowego do złuszczania skóry wynika z jego budowy chemicznej. Można go nakładać zarówno na wilgotną, jak i suchą skórę, ale lepiej działa na wilgotną skórę. Jako składnik wielu kosmetyków sprawia, że produkty te mają dobroczynne działanie. Kwas mlekowy dzieli się na dwa różne typy. Nazywane są formami optycznymi L i D, natomiast tylko kwas mlekowy L wykazuje aktywność biologiczną i to właśnie on jest stosowany w kosmetyce. Pozyskiwany jest w naturalnym procesie fermentacji cukrów i bakterii kwasu mlekowego z grupy Lactobacillus. L – kwas mlekowy jest jednym z głównych składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Z tego powodu nawilża i nawilża skórę, utrzymując prawidłowy poziom nawilżenia naskórka. Dzięki temu efektowi skóra jest miękka, gładka i promienna.
Kwas mlekowy ma właściwości przeciwzapalne i obniżające pH. Działa także bakteriobójczo, keratolitycznie, złuszczająco i nawilżająco. Te dobroczynne działanie sprawia, że jest przydatny w leczeniu różnych schorzeń skóry, takich jak:
Kwas mlekowy może leczyć trądzik ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Ta właściwość pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji i zmniejszyć stan zapalny w zmianach trądzikowych poprzez łagodzenie bólu i zaczerwienienia.
Jednym z głównych działań kwasu mlekowego jest jego działanie antybakteryjne na skórę. Kwas ten skutecznie odblokowuje pory skóry, a tym samym umożliwia ich oczyszczenie. Dzięki temu jest bardzo pomocny w terapii przeciwtrądzikowej oraz w profilaktyce zapobiegającej powstawaniu niedoskonałości, wyprysków, zaskórników czy stanów zapalnych skóry. Kwas mlekowy to dobre rozwiązanie dla skóry wrażliwej. Pomaga również ukoić podrażnioną i podrażnioną skórę, odżywić, nawilżyć i nawilżyć skórę.
Stosowanie kwasu mlekowego na skórze pozwala pozbyć się suchości, zapobiega powstawaniu zmarszczek, spłyca rozstępy i poprawia blizny.
Kwas mlekowy skutecznie przywraca pH skóry, przywraca jej naturalne, fizjologiczne pH. Działa jako regulator pH. L – kwas mlekowy ma silne działanie przeciwstarzeniowe, dlatego jest stosowany w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Tego typu działanie kwasu można rozpoznać po spłyceniu drobnych, powierzchniowych zmarszczek bruzd. W efekcie skóra zostaje zrewitalizowana i odbudowana.
Leczenie kwasem mlekowym; koją skórę, przywracają jej naturalne nawilżenie. Kwas mlekowy ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki tym właściwościom może być stosowany w leczeniu trądziku czy innych stanów zapalnych skóry. Ponadto jest doskonałym środkiem nawilżającym i nawilżającym, który jest przydatny w leczeniu różnych schorzeń skóry, takich jak egzema, łuszczyca czy zapalenie skóry.
Dodatkowo kwas mlekowy wpływa na produkcję kolagenu, a tym samym poprawia elastyczność i jędrność skóry. Ten rodzaj kwasu bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi. Pomaga rozjaśnić zmiany skórne i zniwelować nierówności spowodowane np. trądzikiem. Dzięki ciągłemu stosowaniu produktów zawierających kwas mlekowy możesz przywrócić skórze zdrowy stan.
Kwas mlekowy znajduje również zastosowanie w recepturach kosmetyków i produktów higieny osobistej takich jak:
Bakterie Lactobacillus występują głównie w mleku i produktach mlecznych. Bakterie te mają zdolność fermentacji cukrów do kwasu mlekowego. Stosowane na skórę bez przeciwwskazań pełnią ważną rolę w odżywianiu i odmładzaniu skóry.
Kwas mlekowy stosowany w peelingu skóry twarzy działa jak regulator odnowy komórkowej. Usuwając martwe komórki naskórka wyrównuje koloryt skóry, sprawiając, że staje się ona gładka i ujednolicona.
W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele różnych rodzajów kosmetyków i produktów z kwasem mlekowym. Możesz również zdecydować się na specjalne zabiegi upiększające lub pielęgnacyjne (peelingi, maski), które wykorzystują jego dobroczynne właściwości. Jednym z rodzajów kosmetyków, po które warto sięgnąć, są kremy do twarzy. Regularne nakładanie kremu z kwasem mlekowym na twarz pomaga skórze w ciągłym korzystaniu z dobrodziejstw, jakie oferuje kwas mlekowy. Pieniący się kwas mlekowy to popularne narzędzie stosowane w leczeniu różnych schorzeń skóry. Jest skuteczny w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych, a także w profilaktyce suchości skóry czy przedwczesnego starzenia. Kwas mlekowy można polecić do stosowania pod kontrolą dermatologa.
Zgłaszano alergiczne kontaktowe zapalenie skóry wywołane produktami kwasu mlekowego i należy je rozważyć przy przepisywaniu preparatu do stosowania na ciele.
Kremy z kwasem mlekowym polecane są szczególnie osobom o skórze suchej i wrażliwej. Sprawdzą się również u tych, którzy mają osłabioną barierę ochronną naskórka, ponieważ krem wzmocni go i jednocześnie wpłynie na zdrową kondycję skóry. Ponadto produkt ten jest przydatny również dla osób z bliznami potrądzikowymi i potrądzikowymi.
Stosując produkty zawierające kwas mlekowy, możesz spodziewać się następujących rezultatów:
Kwas mlekowy jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry i kosmetyków. Jest to również silny zabieg przeciwstarzeniowy, który działa dobrze na wszystkich rodzajach skóry. Krem z kwasem mlekowym ma zdolność odtwarzania naturalnego stanu skóry i jej równoważenia. Regularne stosowanie tego produktu pozwoli na uzyskanie zdrowego, młodzieńczego i gładkiego kolorytu skóry.
Kwas mlekowy to naturalna substancja o szerokim zastosowaniu. Coraz częściej znajduje zastosowanie w produkcji żywności, a także kosmetyków i środków higieny osobistej. Główną zaletą kwasu mlekowego jest to, że poprawia kondycję skóry i odżywia skórę. Z tego powodu uważany jest za jeden z najlepiej sprzedających się naturalnych składników, które są obecnie wykorzystywane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała. Bezpieczny i skuteczny kwas mlekowy jest zgodny ze wszystkimi międzynarodowymi normami i przepisami dotyczącymi jego stosowania.